Tadeusz Kaczmarek1, Jerzy T. Marcinkowski2

Czy całkowita utrata zdolności do pracy zarobkowej może oznaczać równocześnie zachowanie zdolności do zarobkowania w ponad 100%?


1 Z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Oddział w Pile, ul. Drygasa 28, 64-920 Piła, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

2 Z Katedry Medycyny Społecznej Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,

ul. Rokietnicka 5c, 60-806 Poznań, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Dla zilustrowania i oceny na ile skuteczne są aktualnie obowiązujące limity zarobków dla rencistów i jaki odsetek pracujących rencistów mieści się w tych limitach przedstawiono porównawczą analizę danych z lat 2001 i 2005 dotyczącą zarobkowania przez rencistów z orzeczoną różnego stopnia niezdolnością do pracy w Oddziale ZUS w Pile. Wykazano, że zaledwie 14,75% ogółu rencistów O/ZUS w Pile wykazało przychody z tytułu wykonywania pracy zarobkowej, przy czym odsetek osób mieszczących się w przedziale do 70% średniej płacy wynosił 96,55%, w przedziale 70-130% średniej płacy – tylko 2,12%, a powyżej 130% – jedynie 1,32%. Wynika z tego, że ustalone limity dopuszczalnych przychodów dotyczyły – pełniąc funkcję ograniczającą ich wysokość – jedynie 3,34% wszystkich pracujących zarobkowo rencistów. Jeśli natomiast odnieść liczbę pracujących zarobkowo rencistów, którzy podlegali ograniczeniom z tytułu osiąganych przychodów powyżej 70% średniej płacy w kraju, do ogółu rencistów w Oddziale ZUS w Pile – to ich odsetek w 2005 roku wynosił zaledwie 0,51% ogółu rencistów.

Słowa kluczowe: orzecznictwo, niezdolność do
pracy, limity zarobków


Pełna wersja w .pdf (102kB)

Print