Tadeusz Kaczmarek1, Jerzy T. Marcinkowski2

Standardy orzecznicze w ocenie niezdolności do pracy


1 Z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Oddział w Pile, ul. Drygasa 28, 64-920 Piła, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

2 Z Katedry Medycyny Społecznej Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,

ul. Rokietnicka 5c, 60-806 Poznań, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Autorzy podejmują rozważania, czy możliwe jest opracowanie i ustalenie standardów orzeczniczych, pomocnych w ocenie niezdolności do pracy. Na konieczność opracowania w miarę jednolitych zasad orzeczniczych wskazuje także Raport Najwyższej Izby Kontroli z lipca 2005 roku Szukając odpowiedzi na pytanie, na ile możliwe jest opracowanie standardów orzeczniczych, autorzy dokonali krótkiej prezentacji i oceny obecnie funkcjonujących „standardów orzeczniczych” oraz sięgnęli do kilku przykładów z historii ubezpieczeń społecznych i orzecznictwa lekarskiego w Polsce. Omówiono wydany w 1935 roku przez dr. Franciszka Witaszka pierwszy polski podręcznik orzecznictwa lekarskiego. Kolejny „historyczny przykład” przypomniany w pracy, to: „Orzecznictwo Lekarskie do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia”, wydane pod red. prof. dr. med. Karola Szaniewicza w 1959 roku. Wspomniano także opracowany już przed kilku laty w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy „Przewodnik po zawodach”, który mógłby stanowić pomoc w opracowywaniu standardów orzeczniczych, dotyczących niezdolności do pracy.

Słowa kluczowe: standardy orzecznicze, niezdolność do pracy


Pełna wersja w .pdf (104kB)