Tadeusz Kaczmarek1, Jerzy T. Marcinkowski2

Jak interpretować pojęcie częściowej niezdolności do pracy?


1 Z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Oddział w Pile, ul. Drygasa 28, 64-920 Piła, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

2 Z Katedry Medycyny Społecznej Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,

ul. Rokietnicka 5c, 60-806 Poznań, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Autorzy na wstępie stawiają tylko pozornie absurdalne pytanie: czy można utracić zdolność do pracy zarobkowej w ponad 100%? Cytując m.in. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18.12.2002 roku oraz Ustawę z dnia 17.12.1998 roku o emeryturach i rentach z FUS, dokonują analizy i interpretacji całkowitej i częściowej niezdolności do pracy – zarówno w aspekcie semantycznym jak i ekonomicznym. Autorzy podkreślają, że dwie różne kategorie: „zdolność do pracy” i „niezdolność do pracy”, w odniesieniu do konkretnej osoby stanowią łącznie umowną, arytmetyczną „jedność”. Stąd też obowiązującą zasadę, że renty z tytułu niezdolności do pracy ulegają zawieszeniu dopiero w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia uważają za nietrafną i nie odpowiadającą ubezpieczeniowej zasadzie kompensacji utraty zdolności do pracy zarobkowej.

Słowa kluczowe: orzecznictwo, częściowa niezdolność
do pracy


Pełna wersja w .pdf (78kB)